Malá obývačka s kuchyňou:
Zopár tipov ako usporiadať otvorený priestor 11.10.2021

Malá obývačka s kuchyňou: Zopár tipov ako usporiadať otvorený priestor

Kúpu bytu v novostavbe sprevádza nadšenie z nekonečných možností pri jeho zariaďovaní, či sa jedná o holobyt, alebo štandard. Trend, ktorému sa majitelia nových nehnuteľností len ťažko vyhnú, je obývacia izba s kuchyňou - malý veľký problém moderných bytov.

Predstava, že rodina v otvorenom priestore trávi spolu viacej času je príjemná až do chvíle, kým jeden člen pri varení zapne kuchynské spotrebiče, zatiaľ čo druhý pozerá televízor. Nepríjemný býva i neporiadok, ktorý ku kuchyni bezpochyby patrí. Napríklad taký neumytý riad alebo plný smetný kôš sa v obývačke spojenej s kuchyňou nedá veľmi zatajiť.

Otvorená dispozícia je navrhnutá ako dynamický priestor, a preto si žiada premyslené úložné priestory, ktoré budú v miestnosti vytvárať usporiadaný dojem. Ako teda organizovať multifunkčnú miestnosť? Dizajnéri opakujú niekoľko tipov, ktoré im pomáhajú vniesť do interiérov súlad jednotlivých prvkov a pohodlie. Najčastejšie sú to:

  • ● opticky rozdeliť priestor, napr. kuchynským ostrovčekom, kobercom, rozdielnou farebnosťou stien
  • ● zachovávať jednotný štýl, napr. výberom nábytku z rovnakého materiálu, použitím rovnakej farby dreva, farebnosťou tón v tóne
  • ● prepojiť časti miestnosti jednotnými dizajnovými prvkami, napr. dekoráciami v rovnakom štýle
  • ● zvoliť dostatočné osvetlenie každej časti miestnosti
  • ● vytvoriť voľný priestor pre pohyb viacerých osôb, napr. v okolí kuchynskej linky alebo konferenčného stolíka
  • ● zvážiť veľkosť odpadkového koša, separácie odpadu a skrinky, v ktorej bude umiestnený
  • ● a v neposlednom rade vyriešiť úložné priestory.

Práve úložné priestory - skrine,KOMODY či police sú tie kusy nábytku, ktoré v menších priestoroch dajú pri zariaďovaní zabrať. Keď príde na usporiadanie v malých miestností, úložné priestory sa tvoria najjednoduchšie na stenách. Regálové systémy, televízor zavesený na stene, útla obývačková zostava či nenápadný KONFERENČNÝ STOLÍK - ide o komplet, ktorý doplní už len rozkladacia pohovka. Zároveň to znie ako plán, ktorým sa nedá veľa pokaziť.

obyvacia_izba-1

Malá obývačka spojená s kuchyňou

V prípade kuchynskej časti sa s úložnými priestormi počíta najmä v podobe horných a dolných skriniek. Do menších obývačiek s kuchynskou linkou sa väčšinou nezmestí tradičný jedálenský stôl. Častým riešením je preto kuchynský ostrovček. Ten spĺňa viacero funkcií - predĺženie kuchynskej linky, miesto na jedenie a úložný priestor. Hlavne v tom poslednom prípade je dobré zvážiť akým veľkým úložným priestorom disponuje kuchynská časť a na základe toho sa rozhodnúť pre kuchynský ostrovček s poličkami alebo skrinkami. V prípade špecifickej dispozície sa oplatí zamyslieť nad riešením akým je napr. rohová lavica, ktorá šetrí priestor, a navyše niektoré dizajny lavíc sú prispôsobené na uschovanie vecí.

Obývačka s jedálňou

Koncept obývačky s jedálňou počíta s väčším priestorom, do ktorého sa zmestí jedálenský stôl. Okrem praktickej funkcie sa prítomnosť tohto prvku dá využiť aj ako optická hranica medzi kuchynskou a jedálenskou časťou a obývačkou. Najlepšie je jedálenský stôl umiestniť bližšie ku kuchynskej linke, a to hlavne z praktických dôvodov: predsa nebolo by vhodné obchádzať gauč pri servírovaní večere.

Otvorený priestor v podobe obývačky s kuchyňou je pekný moderný koncept. Na to, aby sa v ňom dobre bývalo musí byť ako estetický, tak i funkčný. Pri zariaďovaní je nevyhnutné zachovať si chladnú hlavu a vytvoriť jednotný logický plán. Pri tom treba brať ohľad na životný štýl a návyky členov domácnosti a štýl dominantných kusov nábytku. Obývacia izba s kuchyňou je vo svojej podstate multifunkčný priestor. Aj pri minimalistickom zariadení v nej bude prítomných niekoľko kusov rôzneho nábytku, ktorý bude využívať niekoľko ľudí rozdielnym spôsobom a neraz v rovnakom čase. Preto je nutné zvoliť taký nábytok a dizajn, aby bolo prirodzené v obývacej izbe udržať harmóniu aj v aktívnych častiach dňa.

Ako štýlovo prepojiť malú obývačku s kuchyňou? Vytvorte funkčné kombinácie z pohodlia vášho domova. S nami máte ideálne riešenia na dosah.