Ako prerobiť detskú izbu v 2021
Vytvárame multifunkčný priestor. 06.10.2021

Ako prerobiť detskú izbu v 2021 Vytvárame multifunkčný priestor.

So začiatkom školského roka a s nákupom školských potrieb sa v domácnostiach otvára téma detskej izby. Ako navrhnúť detskú izbu tak, aby spĺňala všetky funkcie, ktoré sa od nej očakávajú? Plánovanie takého priestoru by nemalo reflektovať iba krátkodobé potreby dieťaťa, keďže tie sa vekom rýchlo menia. Navyše, štatistiky dlhodobo ukazujú, že súčasní mladí ľudia na Slovensku sú generácia najdlhšie žijúcich mladých so svojimi rodičmi v jednej domácnosti v rámci Európy. To rozvážnych rodičov môže priviesť k otázke, ako prerobiť detskú izbu, z ktorej sa možno časom stane mama hotel.

Keď to prevezmú do vlastných rúk včas a pekne poporiadku, podarí sa im vytvoriť praktický multifunkčný priestor, ktorý sa bude dať časom hravo obmieňať. Kým sú deti malé je potrebné vytvoriť zdravý a bezpečný priestor s ohľadom na hru a bláznenie, ktorý sa postupom času zmení na študovňu či home office.

Ideálny priestor pre deti

Základnými kusmi nábytku, ktoré nesmú chýbať v žiadnej detskej izbe sú posteľ, skriňa, stôl a police. V lepšej dispozícii sa dajú usporiadať v jednej rovine pozdĺž steny. Takáto orientácia nábytku vytvorí otvorený voľný priestor na aktivity ako hranie sa či cvičenie v protiľahlej časti izby. Všeobecne by mal byť v príkladnej izbe základný nábytok čo najkvalitnejší z dlhotrvajúcich a zdraviu neškodných materiálov. A samozrejme v nadčasovom dizajne. Ideálnym riešením je:

 • ● posteľ správnych rozmerov (90x200 cm je pre školákov najpraktickejšia voľba) a so zábranou v prípade menších detí
 • ● polohovateľný a flexibilný písací stôl
 • stolička s nastaviteľnou výškou sedadla a operadla
 • ● šatníková skriňa so zásuvkami a poličkami
 • ● praktický úložný priestor ako police, regály, komody
 • ● kvalitné a flexibilné osvetlenie, najlepšie LED stropné svietidlá a stolné lampy
detska-izba-1

Dobrý priestor deti podnecuje k aktívnemu životnému štýlu, podporuje ich zdravie a svojim zariadením vytvára pohodovú atmosféru.

Detská izba na mieru

Ide o nevyhnutné riešenie situácie, kedy ponuka v obchodoch nespĺňa požiadavky komplikovanej dispozície priestoru. Nechať si vypracovať projekt a vyhotoviť nábytok na mieru môže byť, v prípade domácností s deťmi, finančne náročné rozhodnutie. Niekedy sa mu však nedá vyhnúť. Pri vstavanom nábytku sa odporúča zohľadniť hlavne

 • ● flexibilitu a zvoliť ľahšie odmontovateľné kusy
 • ● univerzálnosť nielen v použití, ale i dizajne

Výhodou nábytku na mieru je úplné a praktické využitie priestoru. Väčšinou je z odolných materiálov a vyhotovený v jednom štýle. Naopak, nevýhodou je slabá flexibilita - takýto nábytok nie je variabilný ako v dizajne, tak i v usporiadaní, čo sa časom môže ukázať ako prekážka pri predaji nehnuteľnosti alebo sťahovaní.

Ako zariadiť úzku detskú izbu

V menších izbách si človek radšej dvakrát preráta každý m2. V stiesnenom priestore je nutné zvoliť multifunkčný nábytok aby sa maximálne využila plocha, ktorú zaberá. Malým priestorom opticky najviac prospievajú svetlé a neutrálne farby. V detskej izbe nevýrazné farby stien či bledý nábytok môžu oživiť pestré doplnky a dekorácie. Čo sa týka rozloženia nábytku, dobrým tipom je vytvorenie vertikálneho úložného priestoru, napr. policovým systémom. Inšpirácie ako zariadiť úzku detskú izbu zahŕňajú:

 • ● posteľ s úložným priestorom
 • ● poschodovú posteľ, pod ktorou vzniká väčší priestor, napr. pre komodu
 • ● rohový nábytok, napr. skriňa, regály
 • ● skladací písací stôl
 • ● ďalší útly alebo multifunkčný nábytok

Úzka detská izba by mala prirodzene zvádzať k minimalizmu. Deti sa tak naučia obklopovať len potrebnými vecami. Nejde však o pravidlo - s pribúdajúcimi povinnosťami a koníčkami sa aj minimalisticky zariadený priestor rýchlo zaplní.

Návrh a prerábka detskej izby je beh na dlhšiu trať. Potreby detí sa menia a to, čo sa dnes javí ako skvelý nápad sa môže o pár rokov ukázať ako “oštara”. Obzvlášť pri úzkej izbe treba počítať s tým, že deti tento priestor rýchlo prerastú. Preto by sa mali rodičia zamyslieť, čo presne ich deti potrebujú a čo je pre nich len dočasné.

Prerábate detskú izbu a neviete ako na to? Nechajte sa inšpirovať širokým výberom POSTELÍ KOBERCOValebo KOMOD. Splňte sen vašej ratolesti o izbe, v ktorej bude bezstarostne vyrastať.