3 jednoduché kroky k výberu správneho matraca 27.09.2021

3 jednoduché kroky k výberu správneho matraca

Výber nového matraca nie je ľahkou úlohou. Na trhu je množstvo možností, v ktorých je potrebné sa zorientovať. V dnešnom článku sa dozviete, ako si vybrať ten správny matrac pre vás.

Hovorí sa, že matrac by ste mali vymieňať každých 7 rokov. Matrac je teda dlhodobá investícia, ktorej sa oplatí venovať extra pozornosť pri kúpe. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko zvážiť pri nákupe matraca.

1. Vyberte si typ matraca

Pri výbere nového matraca by ste sa v prvom kroku mali zamyslieť nad typom výplne, ktorú preferujete. Medzi dva najrozšírenejšie typy matracov patria penové a pružinové matrace.

Penové matrace sú, ako už aj názov napovedá,vyrobené z penovej hmoty, najčastejšie pamäťovej peny. Ide o materiál, ktorý sa dokonalo prispôsobí krivkám vášho telaa poskytne tak výbornú oporu chrbtice. Tento typ je odporúčaný najmä pre alergikov.

O niečo populárnejšou voľbou sú pružinové matrace, ktorých vnútro pozostáva z pružín. Aj keď sa vám môže tento typ matraca zdať zastaralý, dnešné pružinové matrace majú s tými tradičnými už iba málo spoločného. Výhodami pružinových matracov sú najmä ich odolnosť a taktiež adekvátne rozloženie váhy tela pozdĺž matraca.

Jediným správnym postupom je v tomto prípade fyzická návšteva kamennej predajne s matracmi, v ktorej si môžete jednotlivé typy vyskúšať.

matrac-3

2. Prispôsobte si tvrdosť matraca

Väčšina z nás preferuje pri spánku jednu, alebo maximálne dve polohy. Váš nový matrac by ste si preto mali vyberať aj vzhľad na to, či zvyknete spávať na boku, na bruchu, alebo na chrbte. Od toho sa totiž odvíja pevnosť matraca, ktorá by mala byť pre vás tá pravá.

Ak spávate na chrbte, kľúčová bude pre vás dostatočná opora pri spánku. V prípade, ak by bol matrac príliš mäkký, vaše telo by sa do neho zabáralo, čo by vám spôsobovalo bolesť chrbta. Naopak príliš tvrdý matrac by zas mohol vyvíjať príliš vysoký tlak na styčné body tela s matracom. Vo vašom prípade by sme odporúčali voliť penový matrac o tvrdosti 5 až 7, ak 1 je najmäkší matrac a 10 najtvrdší.

Ak nepatríte medzi 15% ľudí, ktorí preferujú spánok na chrbte, možno zvyknete spávať radšej na bruchu. Táto poloha sa považuje za najhoršiu možnú, nakoľko môže spôsobovať dlhodobé bolesti v oblasti krčnej chrbtice. Najdôležitejšou vecou pre spáčov na bruchu je zabezpečiť rovnomerné rozloženie hmotnosti, pretože pri tejto polohe vyvíja najväčší tlak na matrac práve trup tela. Opäť vám radíme vyhýbať sa príliš mäkkým matracom, ktoré neposkytujú požadovanú mieru opory. Vašou najlepšou voľbou by mal byť stredne tvrdý matrac, a to buď penový, alebo pružinový, podľa vášho výberu.

Pri spánku na boku je okrem vhodného matraca kľúčový aj výber vhodného vankúša na spanie. V tejto polohe trpia najviac ramená a bedrové kĺby, preto by mal byť matrac o niečo mäkší ako pri predošlých prípadoch. Na stupnici od 1 do 10 by ste sa mali orientovať medzi 3-6.

matrac-2

3. Zohľadnite aj vašu telesnú hmotnosť

V prípade ak máte 70 kíl a menej, môžete si vybrať matrac o čosi mäkší, ako je odporúčané, ak vám je to príjemné. Vaša telesná hmotnosť totiž nevyvíja prílišný tlak na matrac, a tak aj mäkší matrac dokáže poskytnúť potrebnú úroveň pevnosti a opory tela.

Ak sa vaša telesná hmotnosť pohybuje v rozmedzí 70 až 90 kilogramov, odporúčame vám riadiť sa odporúčaniami na základe spánkových polôh.

No a napokon pre osoby tažšie ako 90 kilogramov odporúčame na tvrdosti matraca pridať. Taktiež je vhodné vyberať si hrubšie matrace.

Rozhodujúca je aj veľkosť a cena

Ak máte jasno v tom, či chcete kúpiť penový, alebo pružinový matrac, a rovnako aj tvrdosť matracu, ktorú preferujete, je čas pustiť sa do hľadania konkrétnych možností. Matrace sú štandardne vyrábané v rozmeroch 90x200, 120x200, 140x200, 160x200 a 180x200. Ak potrebuje iný rozmer matraca, môže zohrať úlohu pri výbere aj toto obmedzenie.

No a napokon netreba zabúdať ani na finančné možnosti, ktoré máte pri kúpe nového matraca. Cenové relácie sa hýbu od 100 eur až po vyše 400 eur za bežne dostupné matrace v kamenných predajniach a na Internete.