Šatník verzus skriňa.. Viete v čom sa líšia? 12.12.2018

Šatník verzus skriňa.. Viete v čom sa líšia?

Neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou každej domácnosti je, okrem plne zariadenej kuchyne, obývacej miestnosti, či kúpeľne, aj kompletné vybavenie spálne. Tá nie je len miestnosťou na spanie, slúži aj ako úložný priestor pre vaše oblečenie. A kam všetky tie vaše šaty odložiť, aby ste v nich mali poriadok a prehľad? Predsa do skrine, do najlepšieho pomocníka pod slnkom, kde má každá vec svoje miesto.

Šatník či skriňa? Poďme pekne od základov..

Každý z nás si pod pojmom „skriňa“ predstaví kus nábytku, ktorý ju istým spôsobom pripomína. Je to bežná materiálna vec, ktorú však po vizuálnej, aj kompozičnej stránke možno odlíšiť a správne pomenovať. Je vhodné spomenúť dve kategórie, na základe ktorých možno skrine začleniť. A teda, buď ide o skriňu šatníkovú alebo skriňu policovú.

O rozdieloch medzi nimi porozprával stolár, Lukáš,.
Policová skriňa je taká skriňa, ktorá sa skladá iba z políc. Police sú v nej samozrejme ľubovoľne umiestnené a okrem toho si ich možno prispôsobiť na výšku podľa vlastnej potreby. Táto skriňa je voľne stojaca a nezabezpečená. Nie je to však problém, nakoľko policové skrine sú väčšinou rozmerovo menšie.“

A aká je podľa neho šatníková skriňa? „Je skriňa využiteľná takmer do každého centimetra. Vždy je prakticky riešená. Nakoľko sú tieto skrine rozmerovo väčšie je potrebné zabezpečiť, aby boli stabilné a bezpečné. Od policovej skrine sa líšia hlavne tým, že majú šatníkovú tyč, ktorá slúži na zavesenie oblečenia.“

Šatníkom však nemusí byť len skriňa, môže to byť ktorákoľvek vyhradená miestnosť v dome. Tento priestor však musí byť dobre presvetlený a vetraný. Výhodou samostatnej izby ako šatníka je to, že tu môžete využiť nielen šatníkovú, ale aj policovú skriňu, respektíve ich tretiu verziu, teda dve v jednom. Reč je o kombinovanej skrini, ktorá v sebe ponúka obe varianty. To znamená, že jedna časť je so šatníkovou tyčou a tá druhá je policová. V súčasnosti je kombinovaná skriňa najvyhľadávanejšou, najpoužívanejšou a najpraktickejšou alternatívou.

Medzi najznámejší a najčastejší materiál, z ktorého sa vyrábajú šatníkové a policové skrine, patrí drevotrieska. Tá môže byť potiahnutá laminátom alebo dyhou. No keďže je dyha drahšia a laminát lacnejší, ľahšie sa rozhoduje.

šatník vs skriňa

Trendom sú vraj vstavané skrine..

Tie zaručene ušetria na priestore, pretože sa opierajú o stenu, podlahu aj strop. Je to taká väčšia kombinovaná skriňa vybavená policami, vešiakmi na kabáty, aj kravatami, výsuvnými pletenými košmi a inými možnosťami tejto modernej doby.

Pri kúpe skrine, či už policovej alebo šatníkovej, nezabúdajte na to podstatné...

A teda na kovanie, pánty, úchytky, či pojazdné mechanizmy na zásuvkách. Sú to drobnosti, ktoré však musia byť kvalitné natoľko, aby ste to po pár mesiacoch neľutovali. Pri kúpe nábytku sa oplatí myslieť na zlaté sväté pravidlo „merať, merať, merať“. Skriňa môže vyzerať v obchode mohutne, luxusne, môže byť taká, akú nemá nikto... No ak vám rozmerovo nesedí je pre vás zbytočná. Preto sa radšej zamerajte na niečo, čo sedí vašim mieram na papieri. Mieram, ktoré ste si vopred pripravili. Sústreďte sa na výšku, šírku, ale aj hĺbku.