Kuchyňa je miestom, kde určite nesmie chýbať jedálenský stôl... 29.06.2018

Kuchyňa je miestom, kde určite nesmie chýbať jedálenský stôl...

Jedálenský stôl je neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne či jedálne už od nepamäti. Len zriedka sa stretneme s domácnosťami, kde to tak nie je (buď majú obmedzený rozpočet alebo priestor).

Prečo je vlastne stôl v kuchyni dôležitý?

Pretože združuje rodinu a upevňuje ich vzťahy. Denne si okolo neho sadajú všetci členovia domácnosti a riešia napríklad svoje problémy, starosti, aj radosti. Sadá si k nemu aj väčšina rodičov so svojimi ratolesťami a to nielen vtedy, keď sú hladné, ale aj keď si kreslia, učia sa a píšu úlohy. Okrem toho je stôl samozrejme výborným pomocníkom pri raňajkách, obede či večeri.

Najžiadanejším je drevo, ale aj sklo, kov a plast..

Jedálenské stoly môžeme rozdeliť podľa materiálu na sklenené a drevené. Prvá kategória, teda stoly vyrobené zo skla, si získala záujem hlavne u majiteľov, ktorí preferujú jednoduchosť, luxus a čisté línie. Niet divu, pretože tieto stoly sú dominantou predovšetkým minimalistických interiérov. Sklené stoly vyrobené samozrejme z bezpečného skla charakterizuje hlavne ich trvanlivosť, nadčasovosť a nenáročnosť na údržbu. Najčastejšie sa sklené dosky jedálenských stolov kombinujú z kovovými podnožami. Ak k nemu zvolíte farebné stoličky určite to bude dobrý ťah.

Čo sa týka drevených stolov.. tie, na rozdiel od sklených, rozdeľujeme ešte podľa použitého materiálu. Poznáme teda stoly z drevotriesky (LTD – laminovaná drevotriesková doska) alebo obľúbené masívne dosky (pravé drevo). Čo sa týka drevotriesky.. jej výhodou je odolnosť voči vode, no pri kúpe si dajte obrovský pozor či nejde o imitáciu. Napodobnenina nie je taká odolná a rýchlejšie sa opotrebuje. Rozdiel v tom, či je to drevotrieska alebo napodobenina zistíte určite už v cene. A masív? Je momentálne kráľom vo väčšine domácností. Ide o moderný mohutný jedálenský stôl, ktorý je vyrobený z tak kvalitného materiálu, aby vydržal námaha niekoľko X rokov. Obľúbené sú hlavne tie z tmavého, ale určite aj svetlého dubového dreva. V súčasnosti dominujú, teda sú trendom, drevené jedálenské stoly v bielej a čiernej farbe, ktoré sú mohutné a samozrejme vysoko lesklé.

jedálenský stol - pýcha kuchyne
Jedálenské stoly ďalej delíme podľa tvaru, teda na okrúhle, štvorcové alebo obdĺžnikové. Z hľadiska funkcie by sme ich rozdelili na nerozkladacie, vhodné pre menšie domácností a rozkladacie, pre väčšie rodiny.

Pred kúpou si musíte zadefinovať niekoľko kritérií..

Materiál je samozrejmý. Čo ďalšie? Určite si musíte vopred premyslieť, koľko členov bude za jedálenským stolom pravidelne stolovať. Po tomto zistení sa môžete rozhodnúť, aký bude mať tvar a funkciu. Dôležitú úlohu pri výbere ďalej zohráva aj farba, teda odtieň stola nesmie narúšať ostatný nábytok v miestnosti. Musíte ho samozrejme zladiť aj so stoličkami. A na čo rozhodne nemôžete zabudnúť? Na podnože. Vopred sa rozhodnite, či vám bude viac vyhovovať stredová podnož, masívne drevené, chromové alebo nerezové nohy.