Ako si moderne a prakticky zariadiť spálňu 12.01.2022

Ako si moderne a prakticky zariadiť spálňu

Ako si moderne a prakticky zariadiť spálňu

Zariadenie spálne by malo tvoriť estetický a funkčný celok. Táto miestnosť by zároveň mala vytvárať priestor, v ktorom sa vám bude vždy dobre relaxovať. Na čo všetky by ste preto mali myslieť pri výbere nábytku a doplnkov?

Zabudnite na preplnený priestor

Moderné trendy prajú vzdušnosti interiéru. Práve na ňu by ste mali klásť dôraz, keď vyberáte zariadenie spálne. Zaprataná izba, v ktorej je priveľa nábytku, pôsobí negatívne na náladu. Vzdušný priestor, naopak, vytvára uvoľnenú atmosféru, v ktorej sa vám bude vždy dobre relaxovať.

Na farbe záleží

Dôležité sú tiež farby stien a hlavných prvkov interiéru, ktoré nielen dotvárajú interiér, ale vplývajú aj na vašu psychiku. Pri ich výbere vynechajte živé farby, ako sú červená, oranžová alebo žltá. Mali by ste preferovať studené farby, medzi ktoré patrí modrá, zelená a fialová. Nie je to celkom ono? Pokojne siahnite po jemných tónoch marhuľovej, azúrovej, tyrkysovej, hnedej či sivej. Na oživenie miestnosti vyberte výraznejšie odtiene pre doplnky alebo bytový textil.

Aký nábytok do spálne

Nábytok do spálne vyberajte s ohľadom na praktickosť i estetiku jednotlivých kúskov. Váš zoznam začnite nevyhnutným nábytkom, až potom zvoľte doplnkový. Aj v menšej spálni takýmto spôsobom dosiahnete, že budete mať vždy pocit dostatku priestoru.

Posteľ do spálne

Posteľ je v spálni dominantným prvkom. Pri jej výbere si okrem rozmerov všímajte kvalitu použitých materiálov. Ak hľadáte modely s dlhou životnosťou, sústreďte sa na postele do spálne z konštrukciou z dreva a kovu. Aby sa vám vždy dobre spalo, nezabudnite na kvalitné matrace v tvrdosti, ktorá zodpovedá vašim najčastejším polohám v spánku.

Ako-si-moderne-a-prakticky-zariadit-spalnu

Nočné stolíky — maličkosť alebo dôležitý doplnok?

I keď sú nočné stolíky nábytkom menších rozmerov, keď hľadáte nábytok do spálne, patria medzi hlavné prvky zariadenia. Nočné stolíky vytvoria komfortný priestor, na ktorý si môžete odkladať rôzne drobnosti. Bez nich by ste si museli váš mobil, okuliare či budík poukladať na zem. Vybrať si ich môžete v rôznych dizajnoch s poličkami alebo bez či so zásuvkami.

Šatníková skriňa

Posledným kúskom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej spálni, je šatníková skriňa. Umožní vám pohodlné vyberanie oblečenia a prezliekanie v súkromí vašej izby. Nie každá spálňa je dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestila priestranná skriňa. V takom prípade môžete zvoliť aspoň na základné kúsky oblečenia, napríklad komodu.

Bytový textil pre útulné prostredie

Neodmysliteľnou súčasťou spálne je bytový textil. Bez neho by celá miestnosť pôsobila chladne a neútulne. Na okná bezpochyby patria záclony a závesy. Záclony zvoľte zo vzdušných materiálov, ktoré vpustia do interiéru dostatok svetla. Ak nemáte žalúzie, závesy by mali byť z hustejších tkanín, ktoré miestnosť zatemnia. Pokiaľ túto funkciu plnia žalúzie alebo rolety, závesy môžu plniť len dekoračnú funkciu.

Bytový textil v spálni — to sú aj posteľné obliečky. Zárukou kvalitného spánku sú posteľné obliečky z priedušných materiálov, ktoré dobre odvádzajú pot. Ak máte radi mäkkosť textílií, nezabudnite na deky a vankúšiky, ktoré vám spríjemnia váš odpočinok.

Dotvorte atmosféru doplnkami

Pre ešte krajšiu atmosféru nezabudnite na doplnky do spálne. Steny izby môže zdobiť obraz alebo zväčšená fotografia. Môžete ich využiť tiež na umiestnenie poličiek na knihy, sošky, vázy alebo iné dekorácie. Obľúbený doplnok do spálne je nemý sluha, ktorý vám pomôže udržiavať v izbe poriadok. Radi čítate? Ak vám to priestor dovolí, spálňa je ideálnou miestnosťou na vytvorenie kútika na čítanie.