8 rád ako si prakticky a úsporne osvetliť domácnosť 13.12.2021

8 rád ako si prakticky a úsporne osvetliť domácnosť

8 rád ako si prakticky a úsporne osvetliť domácnosť

Neraz v domácnosti pri platení účtov za elektrinu príde reč na šetrenie. Efektívnejšie používanie elektrických zariadení je jasným riešením situácie vysokej spotreby, avšak ani zďaleka nie jediným.

Ako môže vyzerať úporné osvetlenie interiéru? Nasledujúce rady prinášame ako realizovateľné nápady, ktoré je možné zaviesť do akejkoľvek domácnosti aj vďaka vyhľadávač nábytku bestnabytok.sk.

Uprednostnite svetlé farby

Na začiatok pripomíname, že miestnosť, v ktorej dominujú tmavé farby na nábytku, doplnkoch či stenách nebude pôsobiť presvetleným dojmom ani v prípade veľkých okien či jasných žiaroviek. Hoci kombinácia ponurých farieb dokáže pôsobiť útulne a luxusne, nie každý interiér si to môže dovoliť. Radšej zvoľte bledé farby na stenách a nábytok zo svetlého dreva. Aj s jasnými farbami sa dá vyčarovať honosný a zároveň príjemný dojem.

Zvoľte stropné bodové svietidlá

Pri zariaďovaní interiéru uprednostnite praktické lampy, ktoré nasvietia všetky rohy jednotlivých miestností. V tomto smere jednoznačne víťazia stropné bodové lampy, ktoré si môžete slobodne nasmerovať podľa vašich potrieb. Všeobecne platí, že v interiéri je potrebných 20 lúmenov svetla na jeden meter štvorcový. Pozrite sa na možnosti, ktoré vám ponúkajú viaceré slovenské eshopy prostredníctvom vyhľadávača bestnabytok.sk.

Zapínajte osvetlenie výhradne tam, kde ho potrebujete

Načo svietiť v celej miestnosti len pri čítaní knihy? Svieťte iba tam, kde svetlo naozaj potrebujete a v primeranej miere. Kúpte sistolovú alebo stojanovú lampu jedine pre účel osvetlenia na určitých miestach a pri konkrétnych činnostiach.

ako si úsporne osvetliť domácnosť

Nainštalujte si automatické svetlo a stmievače

Keď nie ste v miestnosti, zhasnite. Ide o samozrejmú radu, no nie vždy v praxi uplatňovanú. Uvažovali ste niekedy o osvetlení so senzorom alebo stmievačoch? Jestvujú možnosti inštalácie týchto zariadení, ktoré vám pomôžu znížiť spotrebu elektriny na svetle. Zároveň je možné si rovno zakúpiť lampy , ktoré týmito funkciami disponujú.

Zadovážte si sériový spínač na každú bodovú lampu

Ďalším možným spôsobom ako ušetriť energiu je inštalácia sériového spínača, ktorým môžete zasvietiť konkrétnu žiarovku v lampe. Osvetlíte tak iba miesta, v ktorých pracujete. Vášmu bodovému osvetleniu tak pribudne praktická funkcia, ktorú už po krátkom čase iste radi uvidíte v každej miestnosti vašej domácnosti.

Vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie

Pri téme úsporného osvetlenia sa nevyhneme energeticky najefektívnejšej osvetľovacej technológii - LED žiarovkám. Tie sú nespochybniteľne účinnejšie v porovnaní s klasickými CFL žiarovkami - majú dlhšiu životnosť a nižšiu spotrebu. Pri porovnávaní parametrov LED žiaroviek sa orientujte podľa toho, že dobrá žiarovka vyžaruje čo najviac svetla s čo najnižšou spotrebou elektriny. Aj keď ide stále o čosi drahšiu alternatívu osvetlenia, investícia sa vám vráti nielen na účtoch, ale aj na životnom prostredí.

Vyberte miesta pre halogénové žiarovky

Napriek tomu, že si s nimi spájame prevažne kancelárske priestory, v domácnostiach majú svoje zastúpenie najčastejšie v podobne bodového osvetlenia. Halogénové žiarovky majú vo vnútri kapsulu, ktorá drží inertný plyn okolo vlákna v centre žiarovky (napr. bróm, jód), vďaka čomu má vyššiu teplotu a dlhšiu životnosť v porovnaní s klasickými žiarovkami.

Nezabúdajte na denné svetlo

I keď nejde o prevratný nápad, pravdou je, že sa stále nájdu domácnosti, ktoré podceňujú dôležitosť a praktickosť denného osvetlenia. Skontrolujte, či máte počas dňa vyhrnuté žalúzie alebo roztiahnuté závesy. Pokiaľ sú zakryté okná záležitosťou vášho súkromia, odporúčame vám kúpu priehľadných ľahkých závesov alebo záclon, ktoré zastrú výhľad do vašej domácnosti, no zároveň nechajú denné lúče aspoň čiastočne osvetliť váš interiér.

Uvažujete ako presvetliť Vašu domácnosť? Využite vyššie spomínané rady, ktoré pre Vás pripravil vyhľadávač nábytku bestnabytok.sk a zariaďte si domov úsporným a ekologickým spôsobom.