Čo by ste mali vedieť o výbere a starostlivosti o bytové koberce 22.11.2021

Čo by ste mali vedieť o výbere a starostlivosti o bytové koberce

Čo by ste mali vedieť o výbere a starostlivosti o bytové koberce

Bytové koberce patria k prvkom interiéru, ktoré ho dokážu zútulniť, zvýrazniť dizajnové detaily a môžu sa stať tiež dominantou miestnosti. Ako si koberec vybrať a starať sa oň, aby ste s ním boli dlho spokojní, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Prečo sa rozhodnúť pre bytové koberce?

Bytové koberce dotvárajú vzhľad každej miestnosti. Pri chôdzi či sedení na podlahe oceníte aj ich mäkkosť a izolačné vlastnosti. Zvlášť na chladnejších podlahovinách, akou je napríklad často používaná plávajúca podlaha, vás budú príjemne hriať. Koberce navyše znížia hlučnosť podlahy. Keďže sa do nich zachytáva prach, na nepríjemné prachové chumáče na okrajoch miestnosti môžete pokojne zabudnúť.

Vyberte si typ, ktorý vám bude vyhovovať

Bytové koberce delíme na celoplošné a kusové. Konkrétny typ zvoľte podľa toho, akú úlohu bude mať koberec v miestnosti.

Celoplošné bytové koberce — slúžia ako podlahová krytina pre celú miestnosť. Ich tepelnoizolačné vlastnosti oceníte najmä v chladných priestoroch. Kvôli hromadeniu prachu nie sú vhodné pre alergikov. Kusové bytové koberce — jedinečným spôsobom dotvárajú dizajn miestnosti. Vhodnou voľbou materiálu prispejú aj k vášmu komfortu pri chôdzi. Kusové bytové koberce sú preto zvlášť vyhľadávaným doplnkom najmä do spálne, obývačky a detskej izby.

Bytový koberec

Ako vybrať koberec

Pri výbere koberca sa najskôr rozhodnite pre konkrétny typ. Potom si zvoľte materiál, ktorý vám bude najviac vyhovovať, dĺžku vlasu a dizajn.

Materiály kobercov

Bytové koberce sa vyrábajú z prírodných aj syntetických materiálov. Z prírodných vlákien sa využívajú vlna, bavlna, ľan, sisal, morská tráva a kokosové vlákno. Koberce z prírodných materiálov patria spravidla medzi drahšie, výhodou je však pomalšie opotrebovanie. Musíte počítať tiež s nutnosťou pravidelného vysávania, sú totiž lákadlom pre mole.

Syntetické vlákna, ako sú akryl, nylon, polypropylén a polyester sa vyznačujú vysokou odolnosťou, sú preto vhodné do miestností, kde bude bytový koberec vystavený vyššej záťaži. Využijete ich v jedálni, predsieni alebo detskej izbe. Bytové koberce s krátkym vlasom z týchto materiálov sú navyše antistatické a antibakteriálne, takže sú vhodnejšie pre alergikov.

Dlhý alebo nízky vlas?

To, či vám budú viac vyhovovať bytové koberce s dlhým vlasom alebo nízkym vlasom, záleží od ich umiestnenia. Predstavte si ten pôžitok, keď sa ráno prebudíte a bosé nohy ponoríte do mäkučkého koberca. Bytové koberce s dlhým vlasom neoceníte len v spálni, komfort, ktorý ponúkajú, vás bude rozmaznávať aj v obývačke. Koberce s nízkym vlasom zvoľte všade tam, kde budú vystavené vyššej námahe.

koberec

Na farbe záleží

Celoplošné aj kusové bytové koberce ponúkajú bohatý výber dizajnov. Vzhľad zvoľte s ohľadom na štýl zariadenia vašej domácnosti. Ak vyberáte kusový koberec, dôraz je potrebné klásť na konkrétny vzor. Výrazný dizajn s nápadným vzorom koberca z neho spraví dominantu miestnosti. Ak chcete, aby bol menej nápadným doplnkom, zvoľte menej výrazné odtiene. Pri výbere je dôležité tiež zladenie s ostatnými prvkami priestoru, akými sú steny, závesy a podobne.

Starostlivosť o bytové koberce

Správnou starostlivosťou môžete predĺžiť životnosť koberca. Na pravidelné čistenie od bežných nečistôt a prachu je najvhodnejší vysávač. Raz za čas bude potrebné hĺbkové čistenie.

Mokré čistenie používajte len na syntetické materiály. Dôležité je tiež, aby bol koberec stálofarebný. Ak nemáte vysávač na mokré čistenie kobercov, čistiaci prostriedok nanášajte pomocou špongie. Vyberte čistič, ktorý tvorí penu a po zaschnutí ho môžete jednoducho z koberca povysávať.

Prírodné vlákna by sa mohli mokrým čistením zničiť, preto vyžadujú suché čistenie. Budete potrebovať prípravok na báze suchej peny. Tá dokáže absorbovať nečistoty z koberca vrátane mastnoty. Do kobercov s vysokým vlasom penu najskôr zapracujte. Nechajte pôsobiť podľa návodu na obale prípravku a povysávajte.